Po tragedii w Charlottesville serwis Spotify usunął ze swoich zasobów muzykę graną przez rasistowskie zespoły. Zapowiada również, że postara się, by w przyszłości tego rodzaju „sztuka” nie docierała do odbiorców.

fot. Wikimedia Commons

Zdecydowany krok serwisu nastąpił po tym, gdy serwis Digital Music News opublikował artykuł, z którego wynikało, że użytkownicy Spotify mogą bez problemu znaleźć w jego zasobach muzykę głoszącą wyższość białej rasy. Konkretnie chodziło o twórczość 27 rasistowskich zespołów, być może nie cieszących się popularnością najwyższych lotów, ale mimo wszystko mogących swoimi tekstami narobić wiele złego.

Reakcja Spotify była zdecydowana. Rzeczniczka prasowa firmy oświadczyła, że muzyka skrajnie prawicowych grup została już wyrzucona z zasobów i że trwa ich dalszy przegląd pod kątem głoszących nienawiść materiałów. Serwis zastrzegł jednak, że muzyka trafia do niego z tysięcy źródeł i że to producenci oraz wytwórnie są w pierwszej kolejności odpowiedzialni za przygotowywanie utworów wzywających do przemocy na tle rasowym, religijnym czy seksualnym.

Spotify obiecuje również, że opracuje specjalne mechanizmy, które utrudnią zdobywanie popularności przez agresywne utwory, dopóki nie zostaną one wykryte i usunięte z bazy. Na początek natomiast, jako przeciwwagę dla rasistowskiej muzyki, użytkownikom zaproponowano playlistę o nazwie Patriotic Passion, którą otwiera nagranie hymnu USA w aranżacji Jimiego Hendrixa.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Kilkuset górników protestuje pod ziemią. Chcą sprawiedliwej transformacji dla Śląska i Zagłębia

Już 400 górników bierze udział w podziemnym proteście przeciwko zamykaniu kopalń. Górnicy …