Koniec sporu zbiorowego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku. Ta walka trwała ponad dwa lata, miała dramatyczny przebieg,  ale w końcu nastąpił przełom. Co ważne, zawarte porozumienie jest korzystne dla personelu, którzy dzielnie walczył o poprawę warunków płacowych.

W poniedziałek 2 marca w Katowicach podpisano porozumienie płacowe kończące spór zbiorowy w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku. To oznacza, że strajk w placówce został odwołany. W odrębnym porozumieniu uregulowano wzrost wynagrodzeń pielęgniarek i położnych.

Podwyżka w wysokości 350 zł brutto zostanie wypłacona w dwóch transzach. Od 1 marca wynagrodzenia zasadnicze wzrosną o 210 zł brutto, a od 1 lipca o kolejne 140 zł brutto. Wzrost wynagrodzeń nie obejmie pracowników, których pensje wzrosły w styczniu w wyniku podwyższenia płacy minimalnej.

Poniedziałkowe porozumienie kończy spór zbiorowy trwający w szpitalu od maja 2018 roku. – Łącznie w wyniku wszystkich trzech porozumień podpisanych w trakcie sporu (częściowe porozumienia płacowe zawarto w październiku 2018 roku i czerwcu 2019 roku – przyp. red) płace zasadnicze w szpitalu wzrosły o 1150 zł brutto, co niemal w całości wyczerpuje nasze postulaty. Przypomnę, że w sporze domagaliśmy się 1200 zł brutto. Myślę, że jest to sukces wspólnej reprezentacji związkowej. Z tych negocjacji wychodzimy z tarczą – wskazał Piotr Rajman.

Po zakończeniu rozmów związkowcy podziękowali marszałkowi województwa śląskiego Jakubowi Chełstowskiemu za zaangażowanie w rozwiązanie konfliktu w WSS 3 w Rybniku. Samorząd wojewódzki jest organem założycielskim tej placówki. – Gdyby nie udział pana marszałka w negocjacjach, najprawdopodobniej dzisiaj mielibyśmy w Rybniku strajk – wskazał przewodniczący.

13 lutego w WSS 3 w Rybniku odbył się dwunastogodzinny strajk ostrzegawczy. Szpital pracował w trybie ostrego dyżuru, najciężej chorym osobom pomoc była udzielana. Natomiast zaplanowane wcześniej zabiegi przesunięto. 24 lutego w rybnickim szpitalu miała rozpocząć się bezterminowa akcja strajkowa, jednak w związku z trwającymi rozmowami organizacje związkowe zawiesiły decyzję o rozpoczęciu protestu. Podpisanie porozumienia płacowego oznacza, że strajk został ostatecznie odwołany. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku na umowach o pracę zatrudnionych jest ponad 1300 pracowników.

patronite

 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. A przed nowym, 2019 rokiem prasa pisała:
    Czarne chmury nad szpitalem w Rybniku. Rada Społeczna SPZOZ WSS nr 3 prosi o pomoc Zarząd Województwa Śląskiego, by ten pomógł w negocjacjach z NFZ. Brakuje 40 mln złotych. W przeciwnym razie może dojść do zamknięcia oddziałów szpitala lub jego likwidacji.

    W 2017 roku prasa pisała: Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Nr 3 w Rybniku – zadłużenie na koniec roku – zobowiązania circa 52 miliony, wymagalne natychmiast circa 5,5 miliona czwarta dziesiątka najmocniej zadłużonych szpitali samorządowych Czyli już wówczas placówka ciągnęła ostatnim tchem i nie płaciła rachunków bieżących!
    Ale ciesz się Piotruś ciesz! Szpital prędzej pójdzie w prywatne ręce – do tego doprowadzą lewicowe pono pismaki.

    1. I w ten sposób zadłużanie szpitala osiągnęło nowy poziom. szybkość pikowania w dół powiększyła się średnio o 27 milionów złotych rocznie!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Wokół gigantycznej kary nałożonej na Polskę. Oceny niejednoznaczne

TSUE nałożył na Polskę zabezpieczenie wyroku, który zapadnie w listopadzie. To ogromna sum…