Kandydaci w wyborach samorządowych w Warszawie na różne sposoby starają się przekonać do siebie wyborców. Koalicja Wygra Warszawa podjęła aktualne problemy upałów i niskiej jakości budownictwa mieszkaniowego. Rafał Trzaskowski za to postanowił zademonstrować stanowczość w stosunku do nacjonalistów.

Marsz Niepodległości 2017 / fot. Maciej Wiśniowski

W programie 3 Polskiego Radia Rafał Trzaskowski nieoczekiwanie oznajmił, że jest za natychmiastowym zdelegalizowaniem Obozu Narodowo-Radykalnego. Kandydat PO na prezydenta Warszawy stwierdził, że w Warszawie nie powinno być miejsca dla „organizacji o jawnym profilu rasistowskim, nawołującym do nienawiści rasowej”. Trzaskowski oburzał się na to, że minister spraw wewnętrznych w obecnym rządzie bagatelizował pełen agresji przemarsz nacjonalistów w dniu 1 sierpnia. Podkreślał, że nie słyszał, by w „cywilizowanych krajach” rządzący ignorowali okrzyki typu „raz sierpem, raz młotem” i podobne ekscesy.

Aż chciałoby się w związku z tym zapytać – dlaczego tak słabo walka z nacjonalistyczną bandyterką szła Platformie Obywatelskiej, z której wszak wywodzi się kandydat, kiedy partia ta miała w Polsce pełnię władzy? Pochody ONR czy Młodzieży Wszechpolskiej pełne nienawistnych okrzyków i transparentów nie zaczęły się wszak wraz z utworzeniem rządu przez PiS…

Tymczasem koalicja Wygra Warszawa zorganizowała kolejną konferencję, podczas której pokazywała, że bliskie są jej codzienne problemy mieszkańców. Głównym tematem były nękające mieszkańców stołecznej metropolii – i innych ośrodków w Polsce – upały. Kandydat na prezydenta Warszawy, Jan Śpiewak, oraz kandydatki na wiceprezydentki – Hanna Gospodarczyk oraz Paulina Piechna-Więckiewicz wskazywali, że samorząd ma narzędzia, by ulżyć tym, którzy z uwagi na wiek czy chorobę szczególnie cierpią w tym okresie.

– Kurtyny wodne nie wystarczą w sytuacji, gdy liczba zgonów w trakcie upałów rośnie o 17 procent. Kąpieliska nie pomogą osobom, które przy takiej temperaturze nie są w stanie wyjść z domu – mówili działacze. – Dlatego stworzymy w każdej dzielnicy Lokalne Ośrodki Wsparcia, w których będzie można uzyskać pomoc w codziennych czynnościach, jak chociażby robienie zakupów. Zadbamy o planowanie przestrzenne, które przeciwdziała występowaniu miejskich wysp ciepła.

O tych i innych propozycjach programowych Paulina Piechna-Więckiewicz mówiła również w wywiadzie udzielonym naszemu portalowi.

Wygra Warszawa opisuje również w mediach społecznościowych kolejny warszawski skandal z PiS-em w tle. Aktywista Wolnego Miasta Warszawa Karol Perkowski nagłośnił trudną sytuację mieszkańców liczącego 147 lokali bloku na warszawskiej Woli, którzy muszą go w trybie ekspresowym opuścić, gdyż po 9 latach od oddania obiektu do użytku wyszły na jaw poważne błędy projektowe. Okazuje się, że dokumentacja budynku powstawała w okresie, gdy burmistrzem Woli był obecny wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera, polityk PiS, w ostatnich miesiącach znany głównie z (uchylonych przez sąd) zarządzeń dekomunizacyjnych.

– Kolejny bardzo smutny przykład miasta z kartonu. Mieszkańcy nie powinni cierpieć przez urzędnicze błędy – podsumowuje aktywista.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Brazylia: zwolennicy Bolsonaro przemocą chcą podważyć wyniki wyborów

Od wczoraj w wielu brazylijskich miastach trwają starcia między zwolennikami byłego prezyd…