Co ciekawe, aprobatę wobec największego transferu socjalnego w III RP częściej wyrażają osoby o poglądach prawicowych, a ci uważający się za lewicę są wobec niego bardziej krytyczni.

Program 500+ cieszy się ogromnym poparciem/pixabay.com

Badania CBOS nad polityką rodzinną prowadzone są od 1996 roku i jeszcze nigdy nie była ona oceniana tak wysoko jak teraz. Większość (52 proc.) uważa ją za dobrą, a 10 proc. nawet za bardzo dobrą – dotychczas najlepsze noty to ocena dostateczna czy nawet niedostateczna. Osoby o przekonaniach lewicowych (CBOS niestety nie zdefiniował, jak ankietowani mają rozumieć to pojęcie) znacznie częściej uważają ją za dostateczną (44 proc.) czy nawet niedostateczną (19 proc.).

Poparcie dla samego 500+ jest wyraźnie skorelowane z poparciem dla konkretnych ugrupowań – wśród wyborców PiS aż 97 proc., zaś wśród wyborców .Nowoczesnej tylko 50 proc. ocenia go dobrze. Może to mieć jednak nie tyle związek z partią, co z warunkami życia: znacznie lepsze nastawienie do programu socjalnego mają osoby mieszkające w mniejszych miejscowościach, gorzej sytuowane i wykształcone, a więc bardziej potrzebujące pomocy państwa. Jest też jasne, że poparcie dla 500+ wykracza poza grupę osób identyfikujących się jako PiS.

Pozytywne aspekty programu to według Polaków przede wszystkim swobodniejsza możliwość gospodarowania środkami finansowymi, poprawa sytuacji dzieci z najbiedniejszych rodzin, poprawa relacji w rodzinie i możliwość spędzania większej ilości czasu z dziećmi. Częściej dostrzegają je osoby z dochodem poniżej 650 zł na osobę. Od lutego zeszłego roku, kiedy ostatni raz przeprowadzano badanie na ten temat, wzrosła liczba osób, które wierzą w kontynuację programu po zmianie rządów, jednak wciąż połowa ankietowanych zakłada, że następna ekipa zrezygnuje ze świadczenia.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. ale co w tym dziwnego, ja bym odwrócił i wskazał biede w Polsce o liczbie 77% a to przeczy o dobrobycie na zielonej wyspie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rząd Mateusza Morawieckiego – gra w politykę

Prawo i Sprawiedliwość pokazało, jak rozumie i jak potrafi wykorzystywać reguły gry polity…