Jak nieoficjalnie dowiedział się „Presserwis”, według Zakładu Ubezpieczeń Społecznych TVP nadal jest pracodawcą 400 osób, przeniesionych do firmy zewnętrznej.
W ramach „szukania oszczędności” i „racjonalizacji zatrudnienia” Telewizja Polska S.A. przeniosła w lipcu bieżącego roku ponad 400 dziennikarzy, montażystów, operatorów, grafików i charakteryzatorów do firmy zewnętrznej – LeasingTeam, zajmującej się „leasingiem pracowniczym”, outsourcingiem i doradztwem HR. Plan był taki, że osoby te miały nadal pracować dla TVP ale oficjalne zatrudnienie oferować miała firma zewnętrzna. Połowa z przeniesionych została zwolniona lub przeszła na przymusowe samozatrudnienie. Dzisiaj w ich obronie stanął Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Próbę „oszukania systemu”, której TVP S.A. nie próbowała nawet ukryć, bardzo szybko wykryli inspektorzy. ZUS przekonał fakt, że po przeniesieniu wszyscy nadal pracowali na tych samych stanowiskach i wykonywali te same obowiązki. Różnica polegała jedynie na tym, że wynagrodzenie dostawali od TVP przez LeasingTeam. Telewizja nie otrzymała jeszcze ostatecznego protokołu pokontrolnego. Jednak już teraz prezes TVP Janusz Daszczyński w rozmowie z „Presserwisem” zapowiada, że jeżeli doniesienia medialne się potwierdzą, odwoła się do sądu. – Skarb państwa nie doznał uszczerbku, bo składki były opłacane – prezes TVP.
„Projekt outsourcingowy realizowany przez LeasingTeam dla Telewizji Polskiej jest jednym z największych, najbardziej złożonych i wielowątkowych projektów HR w Polsce. Naszym zadaniem jest wsparcie zarządu TVP S.A. w procesie zwiększenia rentowności organizacji, optymalizacji modelu zatrudnienia oraz podniesienia jakości pracy” – chwali się na stronie internetowej firma.
„Optymalizacja modelu zatrudnienia” to oczywiście zatrudnienie na umowach cywilnoprawmnych, przerzucenie na pracowników kosztów pracy oraz wprowadzenie „elastyczności” po stronie pracodawcy, która daje mu możliwość zwolnienia pracownika w każdej chwili. Związek zawodowy Wizja ma nadzieję, że wyniki kontroli pozwolą na unieważnienie outsourcingu. Związkowcy prowadzą o to spór w sądzie.
Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej
Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…