CBOS we współpracy z firmą Newspoint przebadał nastawienie Polaków do uchodźców. Okazuje się, że kształtuje się ono różnie w zależności od wieku, im Polacy i Polki starsi tym więcej solidarności są w stanie okazać.

cbos.pl
cbos.pl

Ponad połowa (51 proc.) Polaków jest przeciwna przyjmowaniu uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki. Swoje poparcie dla humanitarnego zachowania wyraża 43 proc. ankietowanych. 6 proc. nie ma na ten temat zdania – wynika z sondażu CBOS.

– Na pytanie o stosunek do uchodźców wielu Polaków odpowiada po raz pierwszy. Wielu z nich nie ma w swoim otoczeniu cudzoziemców i nigdy nie poznało osobiście żadnego uchodźcy – tłumaczy w rozmowie ze strajk.eu Joanna Bronowicka z Centre for Internet & Human Rights. – Dlatego w tej chwili największy wpływ na te postawy ma niewątpliwie negatywny obraz uchodźców w mediach, także tych społecznościowych. Nie pomogła w tym też ostatnia kampania wyborcza, w której stereotypy i lęki zostały wykorzystane do politycznej gry – dodaje.

Najczęściej pozytywny stosunek do przyjmowania uchodźców wyrażali badani w wieku 55-64. Aż 66 proc. z nich uważa, że powinniśmy przyjąć potrzebujących pomocy. Drugą najbardziej solidarną grupą były osoby w wieku 45-54 oraz 35-44 i 60+ – otwarcie na uchodźców deklarowało odpowiednio 59 i 57 proc. Najmniej empatii można było dostrzec wśród najmłodszych. Swój negatywny stosunek do uchodźców wyraża aż 69 proc. ludzi w wieku 18-24. Dramatycznie wygląda podsumowanie badania wpisów internetowych przeprowadzone przez CBOS we współpracy z firmą Newspoint. Aż 81 proc. wszystkich przebadanych wypowiedzi dotyczących uchodźców miało negatywne zabarwienie. Internet zdaje się dużo bardziej ksenofobiczny niż rzeczywistość.

– Nie dziwi mnie, że większość osób po 35 roku jest do uchodźców nastawiona pozytywnie. To właśnie oni pamiętają jeszcze, że to Polacy skorzystali z gościnności innych państw i sami często padali ofiarą negatywnych stereotypów. Nie przywiązywałabym też zbytniej wagi do fali niechęci, która przetacza się przez polski internet. Za postawy wyrażane anonimowo w sieci nie ma żadnych negatywnych sankcji, silniej za to działają mechanizmy konformizmu z opinia większości, a ta internetowa jest niestety przeciw uchodźcom – tłumaczy Bronowicka.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…