Prawa oskarżonego w rosyjskim sądzie znanego opozycjonisty, Aleksandra Nawalnego, zostały naruszone podczas sądowego procesu, ogłosił ETPCz.

www.facebook.com/photo.
www.facebook.com/photo.

Trybunał uznał, że Rosja musi wypłacić Nawalnemu i współoskarżonemu Piotrowi Oficerowowi odszkodowanie za niesprawiedliwy sąd. Obaj mają otrzymać od państwa rosyjskiego po 8 tys. euro za szkody moralne oraz 48 tys. euro dla Nawalnego i 23 000 dla Oficerowa tytułem zwrotu poniesionych kosztów sądowych.

To podsumowanie głośnej sprawy, którą przed rosyjski sąd wniosła kompania „Kirowlies” oskarżając Nawalnego i jego towarzysza o szkody na rzecz firmy i żądając odszkodowania w wysokości 16 milionów rubli (ok. 800 tys. PLN) poprzez doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia majątkiem firmy, podpisując umowy z firmą utworzoną przez Oficerowa na polecenie Nawalnego. Pierwsze wyroki opiewały na kary bezwzględnego więzienia, sąd apelacyjny zamienił je na wyroki w zawieszeniu.

Pieniądze dla obu oskarżonych mają być wypłacone w ciągu 3 miesięcy, w przeciwnym wypadku zostaną naliczone dodatkowe kary.

Rosja może jednak nie respektować wyroku ETPCz, ponieważ na podstawie prawa, podpisanego w grudniu zeszłego roku przez prezydenta Putina, rosyjski Sąd Konstytucyjny może określać indywidualnie, czy realizować postanowienia sądów europejskich w sprawach praw człowieka.

[crp]
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rosyjscy komuniści: fałszowaliście wybory

Komunistyczna Partia Rosyjskiej Federacji jest zdania, że rezultaty ostatnich wyborów parl…