Odpowiedź jest o tyle prosta, o ile dla niektórych nieoczekiwana: w sklepach z tanią żywnością.

pixabay.com/pl/para-matka-dziecko-rodzice-antranias/
pixabay.com/pl/para-matka-dziecko-rodzice-antranias/

Jak widać, nie sprawdzają się lamenty niektórych liberalnych przeciwników programu 500 +, że pieniądze na dzieci będą co najmniej przepijane. Badania analityków Haitong Banki, na które powołuje się tvn24biz.pl wykazują, że 90 proc. otrzymanego dofinansowania zostanie przeznaczona na konsumpcję, z czego jedna piąta na żywność (wg definicji UE, nie zalicza się do niej alkoholu). Brak jest danych, czy aby pozostała część jest wydawana na tani, a mocny alkohol, ale można przypuszczać, że gdyby tak było, to opozycja nie odmówiłaby sobie przyjemności udowodnienia rządowi, że rozpija „patologię” i dodaje jej problemów.

W kwietniu, jak podaje wspomniany raport, sprzedaż żywności wzrosła w sieci najpopularniejszych dyskontów o 4,8 proc w stosunku do ubiegłego roku i analitycy banku są zdania, że jest to bezpośrednia wpływ programu 500 +. Prognozy na następne lata przewidują dalszy wzrost nakładów na konsumpcję. Analitycy przewidują także, że drugi kwartał tego roku, kiedy rynek w pełni odczuje napływ pieniędzy z programu, wykaże m.in. na rosnących zyskach dyskontu Biedronka tendencję, jak wydawane będą środki z programu rządowego.

Do tej pory wypłacono 2,3 mld złotych, które trafiają na rynek.

Wydaje się, że nie ma specjalnego znaczenia konstatacja, że dzięki 500 + dyskonty odnotują większe zyski. Trudno oczekiwać, by ludzie niezasobni materialnie dodatkowe środki wydawali na towary luksusowe w sklepach światowych marek. Beneficjenci programu zachowują się racjonalnie – kupują jak najwięcej po jak najniższych cenach po to, by poprawa bytu ich rodzin była jak najsilniej odczuwalna.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. ich pieniądze i ich sprawa gdzie wydają, ale chcę zauważyć że dyskonty są zachodnie i cały zysk pójdzie w siną dalllllll

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

W ochronie Dworca Centralnego w Warszawie pracują rasiści

W sieci pojawiło się wstrząsające nagranie, dokumentujące prawdopodobnie popełnienie przes…