Jak nieoficjalnie dowiedział się Portal STRAJK pociągi Przewozów Regionalnych jednak pojadą z Warszawy do Grodna. Pierwszy kurs już w niedzielę 13 grudnia. Wtedy też zacznie obowiązywać nowy rozkład jazdy 2015/16.

Pasażerowie korzystający z pociągów na trasie Warszawa–Białystok–Grodno oraz pracownicy Oddziału Podlaskiego Przewozów Regionalnych mogą odetchnąć z ulgą. Już w najbliższą niedzielę 13 grudnia wejdzie w życie nowy rozkład jazdy, a wraz z nim zostanie przywrócone połączenie kolejowe stolicy z Białymstokiem.

W trasę ruszą również tanie i popularne pociągi InterREGIO łączące Warszawę z Grodnem przez Białystok. To bardzo miła niespodzianka również dla obawiających się zwolnień pracowników Przewozów Regionalnych, spółki pogrążonej w olbrzymich kłopotach.

Uruchomienie połączenia do Grodna stało pod znakiem zapytania praktycznie do ostatniej chwili. Poprzedni Minister Infrastruktury i Rozwoju z koalicji PO – PSL, Maria Wasiak, podjęła decyzję o likwidacji pociągów do Grodna. Gdyby nie interwencja wpływowych posłów PiS Jarosława Zieleńskiego i Jacka Sasina, InterREGIO do Grodna zostałyby zlikwidowane, a co najmniej kilkunastu kolejarzy z Podlaskich Przewozów Regionalnych straciłoby pracę.

Dwie pary pociągów relacji Grodno–Warszawa–Grodno uzupełnią siatkę sześciu połączeń uruchamianych przez spółkę PKP Intercity. InterREGIO zaskarbiło sobie sympatię pasażerów głównie z powodu tańszych biletów. W ostatnim roku prezes Przewozów Regionalnych Tomasz Pasikowski podjął decyzję o likwidacji większości pociągów InterREGIO.

Uzasadnieniem miały być straty generowane utrzymywanie tanich połączeń, jednak nikt z zarządu Przewozów nie udostępnił danych potwierdzających domniemane straty. Decyzja Pasikowskiego wzbudziła falę oburzenia, część opinii publicznej podejrzewała, że od likwidacji InterREGIO uzależnione było dokapitalizowanie zadłużonych Przewozów Regionalnych z budżetu państwa.

Szczególne kontrowersje towarzyszyły likwidacji InterREGIO do Krakowa. Od 19 grudnia w miejsce pociągów Przewozów Regionalnych na trasę z Warszawy do Krakowa wyjadą weekendowe połączenia Kolei Mazowieckich.

[crp]

 

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

1 Maja w Warszawie

Jak co roku 1 maja w Warszawie zgromadził wiele środowisk radykalnej lewicy. O godzinie je…