Nawet 46 mld złotych może nie trafiać co roku do polskiego budżetu w związku z unikaniem płacenia podatków przez wielkie korporacje – tak wynika z raportu Komisji Europejskiej. Przez nieuczciwe firmy państwa członkowskie UE mogą tracić rocznie równowartość aż 500 mld zł.

flickr.com/photos/76657755@N04Raport jest efektem tak zwanej afery „Lux Leaks”. Śledztwo dziennikarskie ujawniło wówczas, że ponad 340 międzynarodowych firm przez lata korzystało z dogodnych umów z luksemburską skarbówką. Umowy te miały redukować im podatek CIT – czasem nawet poniżej 1 proc. Koncerny osiągały gigantyczne zyski, a kraje unijne według raportu, mogły stracić na tym procederze nawet 500 mld zł.

Po ujawnieniu afery Komisja Europejska wypowiedziała wojnę unikaniu opodatkowania. W marcu tego roku zaprezentowała plan reformy systemu opodatkowania przedsiębiorstw w UE. Jednym z jego filarów jest przywrócenie związku między miejscem, gdzie faktycznie prowadzona jest działalność gospodarcza, a wysokością podatku, a także wprowadzenie systemu wspólnej skonsolidowanej podstawy opodatkowania dla firm.

Obecnie trwa także szczegółowe dochodzenie w odniesieniu do belgijskiego systemu fiskalnego, który, podobnie jak w Luksemburgu, umożliwia spółkom znaczne obniżenie podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie indywidualnych interprtacji prawa.

Komisja Europejska zwraca ponadto uwagę, że w Polsce różnica między dochodami z podatku VAT, które powinny trafiać do kasy państwowej, a podatkami, które rzeczywiście są płacone, jest większa niż średnia w krajach członkowskich. Podobnie jest w Bułgarii, Rumunii oraz Grecji.

Raport dostępny jest na stronie Komisji Europejskiej.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Wszechpolacy skazani za pobicie 62-latka. Kopali go kiedy leżał

Od 14 do 18 miesięcy ograniczenia wolności w postaci prac społecznych – takie wyroki…