Jak informuje „Rzeczpospolita”, Narodowy Fundusz Zdrowia domaga się zapłaty od osób, które skorzystały z bezpłatnej opieki medycznej, a nie miały do tego prawa.

pixabay.com / skeeze
pixabay.com / skeeze

Chodzi o 73 mln zł. Jak informuje NFZ – windykacji podlegać będą usługi medyczne powyżej 100 zł. Najwięcej nieubezpieczonych, którzy skorzystali ze pomocy lekarskiej było w Małopolsce – tamtejszy oddział NFZ ma do ściągnięcia 21 mln zł. Na drugim miejscu znalazł się Dolny Śląsk, gdzie do windykacji jest prawie 16 mln zł, a na Mazowszu – ponad 12 mln zł. Najmniej winni są pacjenci z Podlasia – ok. 260 tys. zł.

Sytuacja dotyczy 110 tysięcy osób – kwoty wahają się od kilkuset złotych za wizytę u specjalisty do kilku tysięcy za leczenie w szpitalu.

Brak ubezpieczenia zdrowotnego staje się w Polsce ogromnym problemem. W maju śląski oddział NFZ poinformował, iż pomimo, że zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego jest obowiązkiem ustawowym – w woj. śląskim aż 12 proc. dzieci do 18. roku życia nie ma ubezpieczenia zdrowotnego.

Według informacji z marca bieżącego roku, zgodnie z danymi pochodzącymi z systemu eWUŚ około 10 procent Polaków pozostawało bez prawa do świadczeń medycznych. Głównie dotyczy to osób pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych oraz niezgłoszonych do ubezpieczenia członków rodzin. Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne wynosi 372,55 zł miesięcznie dlatego dla wielu osób pozostaje poza zasięgiem.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

97 lat temu zmarł Lenin. Komuniści rosyjscy pamiętali o tej dacie

Rosyjscy komuniści w całym kraju uczcili pamięć wodza Rewolucji Październikowej i twórcy Z…