Parlament Europejski przyjął dyrektywę, która ma utrudnić pranie pieniędzy, przestępstwa podatkowe i finansowanie terroryzmu. Mają powstać centralne rejestry właścicieli firm, a banki oraz instytucje finansowe, prawnicy, audytorzy, księgowi, doradcy podatkowi, pośrednicy w handlu nieruchomościami mają obowiązek zwracać uwagę na podejrzane transakcje ich klientów.

flickr.com / Thomas Hawk
flickr.com / Thomas Hawk

Z danych PE wynika, że skala prania pieniędzy na świecie to 2 – 5 proc. globalnego PKB. Dlatego po raz czwarty sięgnięto po legislację, która ma ukrócić ten proceder. Według przyjętej dyrektywy dostęp do rejestrów będą miału osoby, które wskażą „posiadanie uzasadnionych interesów”, takich jak podejrzenie prania pieniędzy, finansowania terroryzmu lub korupcji, czy unikania opodatkowania – czyli również dziennikarze czy organizacje pozarządowe.

Państwa członkowskie UE będą miały dwa lata na wdrożenie dyrektywy do prawa krajowego.

– Nie ma miejsca dla brudnych pieniędzy w naszej gospodarce, bez względu na to czy pochodzą z handlu narkotykami, nielegalną bronią czy handlu ludźmi. Musimy mieć pewność, że przestępczość zorganizowana nie legalizuje swoich pieniędzy za pośrednictwem systemu bankowego lub sektora gier losowych. W celu ochrony legalnej gospodarki, szczególnie w czasie kryzysu, nie może być luk prawnych, które organizacje przestępcze lub terroryści mogliby wykorzystać. Nasze banki nie mogą stać się pralniami mafijnych pieniędzy, ani umożliwiać finansowania terroryzmu – mówiła w 2013 roku, na początku drogi legislacyjnej dyrektywy, komisarz do spraw wewnętrznych Unii, Cecilia Malmström.

Co ciekawe, obowiązek stworzenia centralnych rejestrów nie był przewidziany w pierwotnym projekcie przepisów, który przedstawiła Komisja Europejska. Został wprowadzony przez europosłów.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Kuriozalna propozycja Bułgarii pod adresem NATO

Groteskowe deklaracje bułgarskich władz na trwającej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NA…