Rok temu rząd Prawa i Sprawiedliwości rozbił bank. Propozycja podniesienia minimalnego wynagrodzenia do 3000 zł w kraju tak ciężko doświadczonym przez zjawisko niskich płac została przyjęta entuzjastycznie. Obietnica brzmiała pięknie, niestety dziś dowiedzieliśmy się, że były to puste słowa.

Nie będzie podwyżki płacy minimalnej do 3000 zł w 2021 roku. Na obradach Rady Dialogu Społecznego przeważył głos rządu i kapitalistów, wspieranych przez „Solidarność”. Takie grono zgodziło się, że polscy pracownicy nie zasługują na więcej niż 2800 zł brutto. W przeliczeniu na kwotę „na rękę” zostaje z tego tylko 2061,67 zł. Dla porównania – koszt wynajmu kawalerki w dużym mieście to co najmniej 1600 zł. Jak widać, władza nadal zamierza trzymać 1,7 mln pracowników zarabiających najniższą krajową w strefie nędzy.

Co ciekawe, Większość organizacji reprezentujących kapitalistów opowiadało się za utrzymaniem płacy minimalnej na poziomie z 2020 roku, a ostatecznie wyraziło aprobatę dla wzrostu płacy minimalnej o mechanizm ustawowy tj. do wysokości 2716 zł. Przyzwoicie zachowali się jedynie związkowcy z OPZZ i FZZ, którzy domagali się jej wzrostu do poziomu 3100 zł.

Dziś decyzję RDS podtrzymała Rada Ministrów, która wydała stosowane rozporządzenie.

Piotr Szumlewicz, przewodniczący Związkowej Alternatywy nie jest zaskoczony takim obrotem sprawy:

– Rząd oszukał pracowników. Jeszcze rok temu Jarosław Kaczyński obiecywał, że w 2021 roku płaca minimalna wyniesie co najmniej 3000 zł brutto. Skończyły się wybory, skończyła się troska o wiarygodność. Po raz kolejny PiS potwierdził, że prawa pracownicze nie są dla niego priorytetem. Za rządów obecnej ekipy wzrosła skala umów śmieciowych, pogorszyła się sytuacja w spółkach skarbu państwa, spadła jakość usług publicznych, a epidemia koronawirusa została wykorzystana do demontażu Kodeksu pracy. Rezygnacja z obiecywanej podwyżki płacy minimalnej tylko potwierdza lekceważenie władzy wobec ludzi pracy. To nie jest dobra zmiana – powiedział związkowiec w rozmowie z Portalem Strajk.

> patronite

 

 

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Rosja odpowiada Polsce

Niektórzy obserwatorzy relacji polsko-rosyjskich od dawna zadawali sobie pytanie, czy i ja…