Strajkowali kolejarze, pracownicy służby zdrowia, teraz przyszła kolej na zatrudnionych w wymiarze sprawiedliwości. Sądy w całej Portugalii zostały zamknięte. Pracownicy domagają się od strony rządowej podjęcia realnego dialogu ze związkami zawodowymi oraz podwyżki wynagrodzeń.

Jak poinformowali przedstawiciele organizatora strajku, Związku Zawodowego Urzędników Sądowych (SFJ), do protestu przyłączyły się osoby zatrudnione w wymiarze sprawiedliwości we wszystkich dystryktach kraju. – Szacujemy, że w strajku bierze udział ok. 85 proc. urzędników zatrudnionych w portugalskim wymiarze sprawiedliwości, których łączna liczba wynosi ok. 6 tys – powiedział Manuel Sousa z kierownictwa SFJ.

Przedstawiciel związków zaznaczył, że 24-godzinny protest jest kontynuacją wcześniejszych żądań kierowanych przez jego środowisko do rządu. Przyznał, że przez wiele lat były one ignorowane.

– Domagamy się poprawy warunków pracy, gdyż stanowimy ważny element wymiaru sprawiedliwości. Urzędników sądowych w Portugalii jest dwa razy więcej niż wszystkich sędziów i prokuratorów – podkreślił Sousa.

Głównymi postulatami strajkujących jest rozpoczęcie naliczania urzędnikom wymiaru sprawiedliwości wynagrodzenia za godziny nadliczbowe do pensji, a także wzrost zarobków o ok. 2 proc. – Przed południem udało nam się uzgodnić z ministerstwem sprawiedliwości wznowienie negocjacji na temat realizacji naszych postulatów. Rozmowy zostały zaplanowane na 22 listopada – dodał Sousa.

patronite

Protest pracowników portugalskich sądów zbiega się ze środowym wystąpieniem w parlamencie minister sprawiedliwości Franciski Van Dunem. Ma ona przedstawić deputowanym szczegółową sytuację w kierowanym przez siebie resorcie. Na godziny popołudniowe zaplanowano manifestację urzędników wymiaru sprawiedliwości przed siedzibą parlamentu.

Dodatkowym problemem jest postawa ministerstwa finansów, który blokuje środki, które miałyby zostać przeznaczone na zatrudnienie nowych pracowników. Socjaldemokratyczny rząd realizuje neoliberalną politykę dyscypliny budżetowej, co też generuje niezadowolenie społeczne. W październiku Portugalią wstrząsnął największy od kilku dekad strajk pracowników służby zdrowia, w wakacje pracy odmówili kolejarze, a rok temu zastrajkowali wszyscy pracownicy budżetówki.
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Homofobicznym gminom pod rozwagę: NSA unieważnił uchwałę nienawiści

Rada Gminy Serniki 21 czerwca 2019 roku podjęła uchwałę, mającą formę deklaracji o nazwie …