Pierwsze żądania Braniccy za 30 ha niegdyś należących do nich ziem na terenie dzisiejszego lotniska zgłosili w 2015 roku. Zostały odrzucone. Arystokraci wciąż jednak walczą o pieniądze podatników.

www.flickr.com/photos/piviso/

A idzie o niebagatelną sumę: 235 milionów złotych. Tej gigantycznej kwoty, jak pisze „Gazeta Wyborcza”, potomkowie Adama Branickiego oczekują za tereny położone na terenie dzisiejszego lotniska Okęcie, służącego milionom pasażerów z Polski i świata. Sąd w 2015 roku odrzucił te bezwstydne żądania. Jednak spadkobiercy nie odpuszczają i w sądzie apelacyjnym uzyskali wyrok nakazujący zbadanie sprawy po raz kolejny. Dwa dni temu odbyła się kolejna rozprawa. Na wyrok przyjdzie jednak nieco poczekać.

Niemal ćwierć miliarda złotych to wynik wyliczeń za korzystanie przez Państwowe Porty Lotnicze z terenów niegdyś należących do Branickich. Tereny te z kolei skarb państwa przejął na podstawie dekretu o reformie rolnej. Spadkobiercom Branickich udało się podważyć wpis właścicielski Skarbu Państwa z przyczyn formalnych.

PPL zarezerwowało w budżecie pewną pokaźną kwotę na ewentualne odszkodowanie dla chciwych arystokratów, pytanie tylko, jak odbije się to na sytuacji finansowej spółki.

Braniccy cieszą się wątpliwą sławą z powodów wieloletniej walki o pałac w Wilanowie, po wojnie odrestaurowany, utrzymywany i doprowadzony do świetności przez polskie państwo i społeczeństwo.

To kolejne bulwersujące wydarzenie związane z owianą złą sławą reprywatyzacją w stolicy.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. a czy ta „szlachta” to Polska szlachta, czy po prostu nazwisko i majątek przejęty przez komunistów, tak jak w wielu innych przypadkach?
    najpierw niech udowodnią swoje pochodzenie do czasów średniowiecza, ew. do 1700 roku. Polska szlachta ma prawie zawsze korzenie w czasach przed rozbiorami.

  2. No cóż, głupi robole w 80-tym roku walczyli właśnie o to, by tak było, bo im przeszkadzało to, że wredna komuna ich ucywilizowała.

  3. Czy to przypadkiem nie są (nie wiem może się mylę) potomkowie tych Branickich, którym za Targowicę skonfiskowano majątki wyrokiem sądowym tj przedstawicielom kilku innych rodów?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Ławrow: Zachód pod przywództwem USA jest bliski wywołania wojny nuklearnej

Trzy zachodnie potęgi nuklearne są głównymi sponsorami władz w Kijowie i głównymi organiza…