Liczba milionerów rośnie. W ubiegłym roku prawie 16 tysięcy osób zadeklarowało dochód do opodatkowania wyższy niż 1 mln zł. Jednocześnie, według danych GUS, rośnie liczba osób żyjących w skrajnej biedzie.

flickr.com/photos/great8
flickr.com/photos/great8

Jak wynika ze wstępnych danych izby skarbowej za rok 2014 liczba milionerów w Polsce rośnie. W zeszłym roku do dochodu powyżej milion złotych przyznało się 16 tysięcy Polek i Polaków. W ciągu ostatniego roku grono bogaczy powiększyło się o niemal 1400 osób.

Najwięcej milionerów jest na Mazowszu, najmniej w województwie Świętokrzyskim. Ale to w biedniejszych regionach naszego kraju procentowo przybywa najwięcej bogaczy – pod tym względem wyróżnia się właśnie świętokrzyskie i podlaskie.

Jak wynika z raportu KPMG w Polsce jest blisko 47 tys. osób, które mogą się pochwalić aktywami płynnymi na poziomie 1 mln dolarów. Jak wynika z prognoz KPMG, już w przyszłym roku nawet 1 mln Polaków może załapać się do grona osób zamożnych i bogatych.

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2008 roku w Polsce w skrajnej biedzie żyło 2,1 mln osób. Teraz jest 2,8 mln, w tym 700 tys. dzieci. W ubiegłym roku minimum egzystencji, według którego ustala się ubóstwo wynosiło zaledwie 540 zł dla jednoosobowego gospodarstwa, a czteroosobowego (dwie osoby dorosłe i dwoje dzieci) 1458 zł.

Ponadto z analizy Instytutu Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego wynika, że co 7. pracujący Polak żyje we względnym ubóstwie.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Milionerzy powinni płacić podatek minimum 45%.
    Dla zarabiających najniższą stawkę podatek powinien być 10%.
    Do refleksji!
    Pozdro.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Druzgocący dla rządu raport NIK o walce z pandemią

NIK opublikowała raport z kontroli działań państwa polskiego w walce z pandemią COVID-19. …