Kilkadziesiąt samochodów i rowerów blokowało dziś Rondo Dmowskiego w Warszawie. Taką metodą kobiety znalazły sposób by zamanifestować gniew w związku z planami wprowadzenia nieludzkiego prawa antyaborcyjnego przez rząd PiS i prezydenta Andrzeja Dudę.

Obywatelki wysłały dziś do rządu i Pałacu Prezydenckiego wyraźny sygnał – nie będzie zgody społecznej na realizowanie marzeń prawicowych fundamentalistów kosztem wolności i zdrowia kobiet.

Protest został zorganizowany pod hasłem „Wyjeżdżamy za ważną potrzebą”, co było nawiązaniem do rozporządzenia Rady Ministrów, zakazującego obywatelom wychodzenia z domu bez uzasadnionej potrzeby życiowej. Auta uczestniczące w zgromadzeniu były opatrzone plakatami Ogólnopolskiego Strajku Kobiet oraz banerami z hasłami „Myślę, czuję, decyduję”, „Piekło kobiet trwa”, „Odrzuć projekt Godek”, „Walczcie z wirusem, nie z kobietami”,  „Jarku, a ty ile dzieci z gwałtu urodziłeś?” czy „No pasaran, zwyrole”.

Kiedy kawalkada samochodów objeżdżała Rondo Dmowskiego, do akcji wkroczyła policja. Mundurowi przez megafon próbowali zastraszyć uczestniczki, wmawiając im, że zgromadzenie jest nielegalne, a protestujące zostaną pociągnięte do odpowiedzialności. Posiłkowali się również powagą obecnej sytuacji epidemiologicznej. „Mamy stan epidemii, prosimy o opuszczenie tego miejsca. Chroń siebie i bliskich” – krzyczeli policjanci, jednak nie udało im się w ten sposób zakończyć protestu. Kilkoro uczestników, stojących z plakatami przy chodniku zostało upomnianych, a po godzinie policja wlepiła mandaty kierowczyniom, które nie zastosowały się do polecenia zjechania z ronda.

Uczestniczki protestu 14.04.2020/ fot. LAPP PRESS FOTO

Wyrazy wsparcia dla protestujących wysłała posłanka Anna-Maria Żukowska.

„Nie było, nie ma i nie będzie naszej zgody na ograniczanie praw kobiet w tym kraju! Nie będzie naszej zgody na zaostrzenie i tak restrykcyjnego prawa antyaborcyjnego, obłudnie zwanego kompromisem.Kobiety mają prawo decydować o własnym ciele! Dlatego w Sejmie zagłosujemy przeciw tej ustawie” – napisała.

Uczestniczki wydarzenia podkreśliły, że projekt zaostrzający prawo jest bezpośrednim uderzeniem w kobiety, również na poziomie ekonomicznym.

„Podczas gdy w niektórych krajach rządy wprowadzają dochód podstawowy czy specjalne ustawy realnie wspierające osoby tracące pracę, dochody, pieniądze na życie, nasz rząd debatuje o wyborach w czasach pandemii. Podczas gdy inne rządy wprowadzają możliwość aborcji domowej (…), u nas powraca ustawa Kai Godek zakazująca aborcji z powodu wad płodu” – czytamy w ich oświadczeniu.

Projekt złożony przed Godek zakłada zakaz aborcji również w przypadku „gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu”.

Równie groźny jest drugi projekt, „obywatelski”, który w swoich skutkach może przynieść karanie za edukacje seksualną. Dokument nazwany obłudnie „Stop pedofilii” wprowadza karę trzech lub pięciu lat więzienia za „propagowanie lub pochwalanie podejmowania przez małoletniego [do 18 lat – red.] obcowania płciowego lub innej czynności seksualnej (…) w związku z wychowywaniem, edukacją, leczeniem małoletnich lub opieką na terenie szkoły”.

patronite

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Wielkie brawa, niezależnie od meritum protestu – jest ważna dla nich sprawa, to działają mimo zastraszania! Ludzie nie dajcie się zwariować, samodzielny spacer po lesie to zbrodnia? Piknik z ukochaną, z którą codziennie wymieniasz płyny ustrojowe to terroryzm? OMG!

 2. Do kolegów Mariusza W., Skorpiona 13 oraz Klasycznego Liberała — śledzę od dawna wpisy pana Nikt i jak myślicie, on jest naprawdę pier.dol.nięty czy tylko tak się zgrywa? Jeżeli ma jakieś problemy natury psychicznej to przepraszam ale jeśli się zgrywa i wydaje mu się zarazem, że to co pisze jest śmieszne czy odkrywcze to jednak musi być ZDROWY pier.dol.nięty.
  A to jego przekręcanie nicków to rów mariański wisielczego humoru………….

 3. Piotr Nowak w dalszym ciągu umniejsza zagrożenie koronawirusem i popiera niestosowanie się do zaleceń. Za takie postępowanie uczestniczki protestu powinny być pociągnięte do odpowiedzialności i ukarane.

  1. Pietrek strasznie bronił kasty sądowniczej i bardzo mnie ciekawi gdyby doszło do jakiegoś procesu i ukarania owych kobiet to czy nazwał by sędziów „zwyrolami” którzy skazali niewinne dzieweczki, pozdrawiam.

  2. Pietrek broni też beżowych ubogacaczy i koneserów kakao.

 4. Policja wykazała się niezwykłą cierpliwością. W Bawarii takie wygłupy w trakcie wprowadzonego stanu nadzwyczajnego zakończyły by się po kwadransie, góra dwóch (tyle trwa dojazd jednostek prewencji) wszystkich mącicieli zawinięto by w miarę grzecznie (o ile zachowywali by się spokojnie) do dyskotek , zawieziono na najbliższy posterunek policji gdzie po przesłuchaniu zwolniono by do domu. W ciągu tygodnia sądy wyliczyłyby ile komu za co i wymierzyły sprawiedliwość liczoną w tysiącach ojro. I pies z kulawą nogą za ,,protestantkami” by się nie ujął.

  1. Ad. Klasyczny Liberał
   To się wreszcie do qrwy nędzy wszyscy wyskrobcie i dajcie reszcie społeczeństwa święty, pier.dolony spokój!!!!!

  2. „Protest został zorganizowany pod hasłem „Wyjeżdżamy za ważną potrzebą” — za „potrzebą” czyli siku albo kupa? Nie możecie załatwić tej „potrzeby” w chałupach? Nie macie klopa tylko musicie za „potrzebą” wyjeżdżać na miasto? A fe!!!!!

  3. Ad. Klasyczny Liberał
   Do sejmu wpłynął projekt podpisany przez 830 tysięcy ludzi, sejm ma obowiązek zająć się czymś takim maksimum w ciągu 6 miesięcy, ze względu na pandemię i inne kłopoty i tak zostało to przeciągnięte, amen.
   Powiedz mi kolego kto broni tym babom zebrać podpisy za legalizacją skrobanek, złożyć je do sejmu i oczekiwać zajęcia się tą sprawą — kiedy ostatnio ruchy pro life blokowały jakieś ronda?
   A wqrwiłem się bom prosty robociarz i cham, przepraszam.

  4. Tak masz rację, hasło rzeczywiście głupie. A tak na poważnie robienie protestów w czasie epidemii jest niepoważne, mogli wymyśleć jakąś inną formę protestu.

  5. Kameraden, i Ty O Wielki Ziemniaku, pienicie się (ze wskazaniem) jak ciołki. Może rozpatrzcie lepiej co kaczyści chcą zrobić za tą zasłon dymną. Bo chyba tym razem chodzi nie o macice, a o jakieś lody, które przy tej zadymie kręcą.
   Skąpsion, nie pitol jakbyś się z głupim na łby pozamieniał, gdzie ty widzisz we Wolsce stan nadzwyczajny? Gdzieś ktoś coś takiego zaprowadził? Jest tylko … mniemana epidemia. Oczywiście według statystyk podawanych przez kaczystów. Patrz, nawet kaczka ostatnio kwiaty składał pod kaczym pomnikiem. I nic.
   Aha, Ziemniok, sam się wyskrob, a zobaczysz, że to zbyt fajne nie jest. A skoro tego życzysz innym, toś taki sam faszysta jak gów… iana kaja.
   I fajnie baby zrobiły!

  6. Ad. Klasyczny Liberał
   Dobrze to ująłeś — nie ten czas, nie to miejsce i nie ten sposób a w ogóle myślisz, że PIS zajmie się na poważnie tym projektem? Stawiam dolary przeciw orzechom, że pisiory mają zbyt dobrze opanowaną socjotechnikę i wiedzą dobrze iż zajęcie się kwestią aborcji w czasie pandemii sprowadziło by na ich głowy larum pt. „Naród umiera a wy tematy zastępcze!!!!”. Swoją drogą owe kobiety na rondzie w ilości paru sztuk sprowadziły swój protest do negatywnego postrzegania przez społeczeństwo gdyż ono pomyśli „Naród umiera a one o tematach zastępczych!!!!
   Pozdrawiam.
   Ps. „Pały” są jakie są i ani nie grzeszą taktem ani zbytnią inteligencją ale nazywanie ich przez Pietrka „zwyrolami” to przegięcie.

  7. Według mnie pis specjalnie teraz wyjął te projekty aby rozpętać gownoburze i odwrócić uwagę od tego jak majstrują przy wyborach. Jeśli chodzi o sam projekt, ja myślę że oni jednak tego nie zrobią bo wszystkie badania pokazują że większosć Polaków jest przeciw zaostrzaniu tego prawa a pis jest partią populistyczną więc na pewno tego nie zrobią bo stracą poparcie.

  8. Ad. Klasyczny Liberał
   Nie jestem zwolennikiem PIS ale wytłumacz mi w jaki sposób kombinują wokół wyborów — konstytucja mówi o 5 letniej kadencji prezydenta, konstytucja mówi o terminie wyborów a więc co te pisiory mają zrobić aby zadowolić „totalną?” Ani Kidawa, ani Kosiniak czy Hołownia nie maja pomysłu na inny termin bądż inny sposób wyborów i ciągle powtarzają „nie bo nie”, znalazłeś jakąś ich propozycję? Dobrze, ogłaszamy stan klęski, zawieszamy masę praw obywatelskich, przekładamy wybory tylko do kiedy? Dobrze, jak sie skończy pandemia – a jak się tak naprawdę nie skończy? W Polsce najbardziej wqrwia mnie ROZLAZŁOŚĆ i totalny BRAK DECYZJI, jak słyszę 'zastanówmy się, przemyślmy” to krew mnie zalewa, Polacy ogólnie nie zgadzają się ze zdaniem „podejmij decyzję złą, podejmij dobrą ale do diabła podejmij!!!!”.
   Tak, jestem za wyborami w maju i miejmy tę „gów.no.burzę” już za sobą gdyż w przeciwnym razie będziemy w potrzasku do us.ra.nej smierci — a zegar tyka…………..

  9. Tak szczerze ja też chciałbym aby to już było z głowy, dlatego według mnie powinni zrobić je normalnie, każdy niech przyjdzie w maseczce i rękawiczkach z własnym długopisem. Jestem przeciw wyborom korespondencyjnym bo można je łatwo podrobić.

  10. Ad. Klasyczny Liberał
   Też tak uważam — totalna opozycja „martwi” się o zdrowie Polaków w związku z ew. przybyciem do lokalu wyborczego a nie zauważa jak ci Polacy TŁUUUMMMNNNIIEEEEEEE odwiedzają Castoramy, OBI, Leroye czy Mrówki, że nie wspomnę o supermarketach, wejście na minutę do lokalu wyborczego w masce i rękawiczkach miało by ich zabić hahahahahaha!!!!
   Tak samo z egzaminem maturalnym — uczeń przychodzi w masce i rekawiczkach, siada, pisze i wychodzi.
   Ps. Zarzucałeś mi, że mam hopla na punkcie „Pietrek&jego pisanina o LGBTQWERTY+ no to masz: https://strajk.eu/para-facetow-rozdala-w-gdansku-teczowe-maseczki-nazywaja-nas-zaraza-wiec-postanowilismy-zainfekowac/

  11. Przeczytałem to. Wiesz co, ja nic nie mam do gejów i jestem za tym aby mogli zawierać związki partnerskie ale w jednej sprawie zgadzam się z polską prawicą – nachalne promowanie tego wszędzie robi więcej złego niż dobrego. Zrobili akcje z rozdawaniem maseczek – to dobra akcja tylko po co te maski są w kolorze tęczy? Nie mogli rozdać normalnych? Według mnie właśnie przez takie rzeczy obrywają. Jeśli chcą aby ich traktować jako normalnych ludzi to powinni się zachowywać jak normalni ludzie i nie robić ze swojej orientacji najważniejszej rzeczy w życiu.

  12. Ad. Klasyczny Liberał
   Pełna zgoda, nachalne propagowanie czegokolwiek przynosi skutek odwrotny od oczekiwanego ale przetłumacz to „kawiorowej lewicy”.
   Pozdrawiam i dobranoc, rano trza do roboty…..

  13. Oni zachowują się jak „jedyny gej we wsi” w kapitalnej serii BBC pt. „Mała Brytania”, jak nie widziałeś to polecam.

  14. @ Kostyczny Aferał!
   A lekcje z historii współczesnej odrobiłeś? Chyb niekoniecznie.
   Rząd (chcąc liczyć na ortodoksów katolickich przy urnie) musiał się tym projektem zająć. Co tu strasznego do zrozumienia? Przecież w tym kraju każden jeden (abo jedna) co to 100 tysi krzyżyków uzbiera, może dowolnego bzdeta do laski marszałkowskiej wnieść , a sejm ma psi obowiązek się tym zająć. Ot taki drobny szczegół naszej ,,demokracji”. To i wyciągnięto tą makulaturę na stół, z kurzu otrzepano i mimo wstrętu skierowani do prac sejmowych. Jak uczy doświadczenie sejmowe – projekt zostanie skierowany do prac w komisjach, będzie trochę przepychanek, mów oskarżycielskich i obrończych na ten temat – słowem szumek medialny powstanie i będzie korzystny dla obecnie rządzących. Za kilka miesięcy kiedy nowy/starty prezio zasiądzie pod żyrandolem, w drugim głosowaniu albo w trzecim (wszystko zależy jak mocno będzie trzeba elektorat ,,podkręcić”) pozwoli się opozycji wygrać głosowanie… Ustawa pójdzie w makulaturę, PiS będzie miał starą/nową wymówkę dla elektoratu… Co prawda będzie paru propagandowo poszkodowanych co to w kiblu albo i w komisjach w czasie tego ,,arcyważnego” głosowania ugrzęźli, jednak łzy z powodu reprymendy od Prezesa osłodzą im szybko ciepłe posadki dla krewnych.
   TO SIĘ TAK KRĘCI JUŻ OD 30 LAT – a ty nie chcesz dostrzec tej prostej prawidłowości?

  15. @ Nikt.
   Niewiele rozumiesz z zasad działania prawa.
   Najwyższym aktem prawnym są umowy międzynarodowe. Później ustawa zasadnicza, ustawy sejmowe, zarządzenia i okólniki ministerialne, jeszcze niżej decyzje wójtów i burmistrzów. zasada jedna obowiazuje wszystkich, akt prawny niższego rzędu jest nieważny z mocy prawa, jeżeli ogranicza jakiekoleiek regulacje, które nie były doń delegowane, a znalazły się w akcie wyższego rzędu.
   Dotąd chyba wszystko jasne?
   Jarkacz głupi nie jest.
   Nie złamał żadnego prawa – jeżeli chodzi o składanie wieńców na grobach jego brata i bratowej czy też innych ofiar wypadku w Smoleńsku.
   Żadne ustawy czy rozporządzenia o stanie nadzwyczajnym – w tym epidemii wprowadzone ustawą – nie mogą stać w sprzeczności z ustawą zasadniczą i prawami sprawującego mandat posła – a prawo do oficjalnego reprezentowania rządu, sejmu i senatu RP wynika z Konstytucji właśnie!
   Dlatego plucie o nielegalności działań Jarkacza na cmentarzu OŚMIESZA tak twierdzącego.
   Było to wyłącznie DZIAŁANIE GŁUPIE I NIEPOTRZEBNE! Jednak jak najbardziej zgodne z prawem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Na stokach Cytadeli uczczono pamięć pomordowanych działaczy

138 lat temu w Warszawie doszło do egzekucji 4 działaczy Socjalnorewolucyjnej Partii Prole…