Jednak powalczą o 8 proc. – jak podaje portal tvn24.pl, SLD, Twój Ruch, a także ruch Wolność i Równość stworzą wspólny komitet pod nazwą Zjednoczona Lewica.

Są już wstępne deklaracje co do „jedynek” na listach Zjednoczonej Lewicy w strategicznych regionach Polski. Pomorze dostała we władanie partia Leszka Millera. Przewodniczący Sojuszu wystartuje z pierwszego miejsca w Gdyni, zaś jego partyjna koleżanka Joanna Senyszyn – z Gdańska. Idąc dalej na południe, w Toruniu „jedynką” zostanie Jerzy Wenderlich, w Olsztynie Tadeusz Iwiński, w Płocku Włodzimierz Czarzasty, w okręgu podwarszawskim Katarzyna Piekarska, zaś na Śląsku – Krzysztof Gawkowski (Sosonowiec). Z Wrocławia wystartuje Wincenty Elsner, zaś w Łodzi Dariusz Joński.

Wygląda na to, że Sojusz został znów nieformalnym liderem koalicji, gdyż zgarnie szczyty list w najbardziej strategicznych miejscach Polski. Jednak „miejsce honorowe” w stolicy lojalnie pozostawiono dla patronki porozumienia – Barbary Nowackiej. Jej koledzy z Twojego Ruchu dostali mniej jedynek niż SLD, jednak też nie mają na co narzekać: przewodniczący TR Janusz Palikot, co było do przewidzenia, będzie kandydatem nr 1 z Lublina. Kazimiera Szczuka otworzy listę w Bydgoszczy, Ewa Wójciak w rodzinnym Poznaniu, a Michał Kabaciński w Chełmie.

Do obsadzenia pozostały jeszcze pierwsze miejsca na listach w Gorzowie Wielkopolskim oraz Zielonej Górze. Prawdopodobnie dostaną je kandydaci bądź kandydatki z ruchu Wolność i Równość. Tam o jedynki walczyć będą Wanda Nowicka, Robert Kwiatkowski i Jan Hartman. Cieszy fakt, iż SLD zdecydował, by zrezygnować z pójścia po linii najmniejszego oporu i zaprosić do współpracy mniejsze ugrupowania, nawet jeśli wiąże się to z koniecznością walki o dodatkowe 3 proc. poparcia wyborców. W przypadku, gdyby Sojusz poszedł do wyborów samodzielnie, wystarczyłoby przekroczenie 5-procentowego progu wyborczego.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. To już jest koniec, nie ma już nic,
    Jesteśmy wolni, możemy iść
    To już jest koniec, możemy iść,
    Jesteśmy wolni, bo nie ma już nic

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

ONR jest organizacją faszystowską. Czas na delegalizację, zapowiada Lewica

Sąd Najwyższy orzekł, że ONR jest organizacją faszystowską. Posłowie Lewicy żądają delegal…