Po spotkaniu z prezydentem Dudą, przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz zapowiedział strajk generalny w szkołach. Ma się odbyć w marcu.

Sławomir Broniarz, przewodniczący ZNP / youtube.com

Broniarz powiedział, że ZNP domaga się od rządu złożenia w Sejmie wniosku o wycofanie ustaw wprowadzających reformę oświaty i zwiększenia nakładów na edukację. Ustawy przywracające 8-letnie szkoły podstawowe, 4-letnie licea i 5-letnie technika zostały w ubiegłym tygodniu uchwalone przez Sejm. Senat nie wprowadził do nich poprawek. Po podpisaniu ich przez prezydenta „reforma Zalewskiej” wejdzie w życie.

ZNP uważa, że reforma edukacji jest „nieuzasadniona i nieprzemyślana, wprowadza wieloletni chaos organizacyjny i programowy, naraża dziesiątki tysięcy nauczycieli na utratę pracy, a koszt jej wprowadzenia poniosą samorządy”. Związek wyliczył, że w dwóch pierwszych latach reformy jej koszt wyniesie 985 mln zł.

Broniarz spotkał się w tej sprawie z prezydentem Andrzejem Dudą. Według relacji szefa ZNP, „prezydent zastrzegł, że na razie ustawy nie podpisze, bo jest ona w procesie konsultacji”. Dziś związek nauczycieli ma przedstawić prezydentowi szczegółowe zastrzeżenia do reformy oświaty.

Zdaniem Broniarza, zapowiadana akcja nie będzie strajkiem ostrzegawczym. Decyzja o nim musi zapaść w nauczycielskim referendum.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Kuriozalna propozycja Bułgarii pod adresem NATO

Groteskowe deklaracje bułgarskich władz na trwającej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NA…