Jak wynika z danych BIK, ponad 426 tys. osób w wieku 65 plus opóźnia spłatę kredytów wartych prawie 4 mld zł o dłużej niż trzy miesiące.

flickr.com/photos/melancholypear
flickr.com/photos/melancholypear

Seniorzy mają do spłacenia 2 mld więcej niż przed rokiem. Szczególnie alarmujący, jak podaje Biuro Informacji Kredytowej, zdaje się fakt, iż 21,1 proc. wartości długów spłacane jest z ponad 90-dniowym opóźnieniem. W zeszłym roku takie problemy miało tylko 15,7 proc. zadłużonych.

Jak tłumaczy „Dziennikowi Gazecie Prawnej” Andrzej Kulik z Krajowego Rejestru Długów, na jednego zadłużonego emeryta średnio przypadają dwa zobowiązania. Oznacza to najczęściej dwóch wierzycieli z różnych branż.
W ciągu ostatniego roku wzrosła wartość średniego przeterminowanego długu. W maju 2014 r. było to niewiele ponad 6 tys. zł. Obecnie to aż 9,2 tys.

Seniorzy stanowią 15,4 proc. wszystkich kredytobiorców.

Potwierdza to analiza przeprowadzona przez Casus Finanse. Według niej Polacy i Polki w wieku 51 lat i więcej, popadają w długi z powodu rachunków za energię, telefony komórkowe i raty z parabanków.

Jak wynika z danych BIK rok 2014 był rekordowy, jeśli chodzi o liczbę i wielkość kredytów konsumpcyjnych. Polki i Polacy wzięli je w sumie na kwotę 77,8 mld zł.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. wysokość świadczeń socjalnych i ceny usług powinny być regulowane w kierunku polepszania bytowania społeczeństwa. i to tak, żeby kredyty były brane na pierdoły a nie zaspokojenie podstaw bytowania… a, zaraz, to polska.

  2. Państwo uchylając się od świadczenia pomocy społecznej popycha ludzi w ręce lichwiarzy i złodziei, którzy żerują na ludzkim nieszczęściu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Na stokach Cytadeli uczczono pamięć pomordowanych działaczy

138 lat temu w Warszawie doszło do egzekucji 4 działaczy Socjalnorewolucyjnej Partii Prole…