To może być wstrząs dla środowisk prawicowych, szczególnie w Polsce. Należy się liczyć z falą depresji.

www.flickr.com/photos/fhwrdh/

Decyzją obradującego w Korei Południowej komitetu UNESCO, w powołaniu się na opinie ekspertów „Manifest Komunistyczny” nie tylko nie zostanie starty z kart historii, ale przeciwnie, ludzkość powinna uczynić wszystko, by zachować go w swej zbiorowej pamięci. Do niego dołączono I tom „Kapitału” oraz dokumenty Che Guevary.

Dzieło Marksa i Engelsa uznano za dokument, który miał największy wpływ na światowy ruch socjalistyczny. O wpisanie wspomnianych „Manifestu Komunistycznego” i „Kapitału” wnioskowały wspólnie Niemcy i Holandia, zaś o umieszczenie dokumentów Guevary w postaci ponad 400 rękopisów – Kuba i Boliwia.

Decyzja UNESCO jest tylko formalnym potwierdzeniem tego, co od dawna wiedzieli w miarę wykształceni ludzie na całym świecie. Trudno nie docenić gigantycznej roli, jaką odegrały „Kapitał” i „Manifest Komunistyczny”. Bez nich nie byłoby uświadomienia sobie praw robotników, nie byłoby wzmocnienia samoświadomości, poczucia własnej siły i zwycięskiej walki klasy robotniczej o swoje prawa, nie rozwinąłby się ruch związkowy i nie byłoby rewolucji październikowej, w strachu przed którymi kapitalizm, do tej pory kroczący okrutnym i krwawym marszem ku maksymalizacji swoich zysków, musiał się nieco cofnąć i zachować pozory pokazania swojej ludzkiej twarzy.

Projekt UNESCO „Pamięć Świata” ma na celu działania służące zachowaniu, ratowaniu i udostępnianiu dziedzictwa dokumentacyjnego, ważnego dla losów całej ludzkości.

 • W dziennikarskie reagowanie na wydarzenia wkalkulowane są błędy. Tym razem padło na mnie. Jak zwrócili uwagę jak zwykle bystrzy czytelnicy, informacja jest prawdziwa, ale troszkę jakby trącała naftalinką: „Manifest Komunistyczny” i I tom „Kapitału”, a także pisma Che Guevary zostały wpisane przez UNESCO do dokumentalnego dziedzictwa ludzkości w 2013 r. Wynika z tego, że nieco się spóźniłem z tą radosną wiadomością, za co przepraszam. Ale radość pozostaje.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. „Słowem, zarzucacie nam, że chcemy znieść waszą własność. Tego istotnie chcemy.”
  „Ale – powiadacie – unicestwiamy najtkliwsze stosunki, zastępując wychowanie domowe społecznym.”
  „Jednakże w krajach najdalej w rozwoju zaawansowanych będą mogły na ogół znaleźć powszechne zastosowanie posunięcia następujące: […] Zniesienie prawa dziedziczenia […] Jednaki przymus pracy dla wszystkich, utworzenie armii przemysłowych, zwłaszcza dla rolnictwa […] Publiczne i bezpłatne wychowanie wszystkich dzieci.”

  To wszystko cytaty z „Manifestu Partii Komunistycznej”. Marks i Engels zaplanowali ludziom piekło. Piekło, w którym jednostka pozbawiona jest własności, wolności i rodziny. Piekło, w którym dzieci odbierane są rodzinom i – zaraz po urodzeniu – oddawane są do domów dziecka. Tam stają się osobnikami głęboko zranionymi emocjonalnie i zapóźnionymi w rozwoju, z powodu braku rodzicielskiej opieki.

  Jeśli autor zachwyca się wypocinami Marksa i Engelsa, to albo ich nie czytał, albo powinien się leczyć. Stawiam bardziej na to pierwsze, bo gdyby przeczytał, to wiedziałby, że Marks i Engels nie napisali „Manifestu Komunistycznego”, tylko „Manifest Partii Komunistycznej”. Można się o tym przekonać, zaglądając na stronę tytułową.

  1. Piekło to stworzył kościół kat.! Właśnie w rodzinach jest cała patologia!

 2. Wiedziałem, że skryci wielbiciele lewicowego portalu zesr&^ją się z boolu doopy.
  Buahahahaha!
  Obleśny szczurze – DZIE MOJE KHEMOWKI?!

 3. Nie mogę się doczekać wciągnięcia tam Mein Kampf i może jeszcze „Doktryny faszyzmu” Mussoliniego…

 4. nie dziwi nic….patrz UE i manifest z Ventotene…marksizm pełną parą… a na yt mowi o tym rzetelnie K. Karoń

 5. proponuję jeszcze wpisać wywody marksa nt. żydów, albo guevary nt. czarnoskórych. skoro są oni takimi bohaterami ludzkości

  totalitaryzm to śmierć, wstydźcie się

  1. Gościu ośmieszasz się pisząc to co napisałeś-co ma wspólnego Manifest Komunistyczny czy Kapitał z totalitaryzmem?To chyba tylko Ty wiesz! I pewnie dlatego nie miałeś ODWAGI podać swoich danych!!! katyń to dopiero nick!

  1. Nie tylko Balcerowicz – KAPITALIZM MUSI ODEJŚĆ !!!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Agrounia rozczarowana opozycją, a szczególnie lewicą

Michał Kołodziejczak przez wielu był postrzegany jako czarny koń polskiej opozycji. Co dzi…