Share Button

To może być wstrząs dla środowisk prawicowych, szczególnie w Polsce. Należy się liczyć z falą depresji.

www.flickr.com/photos/fhwrdh/

Decyzją obradującego w Korei Południowej komitetu UNESCO, w powołaniu się na opinie ekspertów „Manifest Komunistyczny” nie tylko nie zostanie starty z kart historii, ale przeciwnie, ludzkość powinna uczynić wszystko, by zachować go w swej zbiorowej pamięci. Do niego dołączono I tom „Kapitału” oraz dokumenty Che Guevary.

Dzieło Marksa i Engelsa uznano za dokument, który miał największy wpływ na światowy ruch socjalistyczny. O wpisanie wspomnianych „Manifestu Komunistycznego” i „Kapitału” wnioskowały wspólnie Niemcy i Holandia, zaś o umieszczenie dokumentów Guevary w postaci ponad 400 rękopisów – Kuba i Boliwia.

Decyzja UNESCO jest tylko formalnym potwierdzeniem tego, co od dawna wiedzieli w miarę wykształceni ludzie na całym świecie. Trudno nie docenić gigantycznej roli, jaką odegrały „Kapitał” i „Manifest Komunistyczny”. Bez nich nie byłoby uświadomienia sobie praw robotników, nie byłoby wzmocnienia samoświadomości, poczucia własnej siły i zwycięskiej walki klasy robotniczej o swoje prawa, nie rozwinąłby się ruch związkowy i nie byłoby rewolucji październikowej, w strachu przed którymi kapitalizm, do tej pory kroczący okrutnym i krwawym marszem ku maksymalizacji swoich zysków, musiał się nieco cofnąć i zachować pozory pokazania swojej ludzkiej twarzy.

Projekt UNESCO „Pamięć Świata” ma na celu działania służące zachowaniu, ratowaniu i udostępnianiu dziedzictwa dokumentacyjnego, ważnego dla losów całej ludzkości.

 • W dziennikarskie reagowanie na wydarzenia wkalkulowane są błędy. Tym razem padło na mnie. Jak zwrócili uwagę jak zwykle bystrzy czytelnicy, informacja jest prawdziwa, ale troszkę jakby trącała naftalinką: „Manifest Komunistyczny” i I tom „Kapitału”, a także pisma Che Guevary zostały wpisane przez UNESCO do dokumentalnego dziedzictwa ludzkości w 2013 r. Wynika z tego, że nieco się spóźniłem z tą radosną wiadomością, za co przepraszam. Ale radość pozostaje.
Share Button

15 komentarzy

 1. Kaziu napisał:

  Jak to miło, jak się prawactwo gotuje ze złości!

 2. Kamil napisał:

  „Słowem, zarzucacie nam, że chcemy znieść waszą własność. Tego istotnie chcemy.”
  „Ale – powiadacie – unicestwiamy najtkliwsze stosunki, zastępując wychowanie domowe społecznym.”
  „Jednakże w krajach najdalej w rozwoju zaawansowanych będą mogły na ogół znaleźć powszechne zastosowanie posunięcia następujące: […] Zniesienie prawa dziedziczenia […] Jednaki przymus pracy dla wszystkich, utworzenie armii przemysłowych, zwłaszcza dla rolnictwa […] Publiczne i bezpłatne wychowanie wszystkich dzieci.”

  To wszystko cytaty z „Manifestu Partii Komunistycznej”. Marks i Engels zaplanowali ludziom piekło. Piekło, w którym jednostka pozbawiona jest własności, wolności i rodziny. Piekło, w którym dzieci odbierane są rodzinom i – zaraz po urodzeniu – oddawane są do domów dziecka. Tam stają się osobnikami głęboko zranionymi emocjonalnie i zapóźnionymi w rozwoju, z powodu braku rodzicielskiej opieki.

  Jeśli autor zachwyca się wypocinami Marksa i Engelsa, to albo ich nie czytał, albo powinien się leczyć. Stawiam bardziej na to pierwsze, bo gdyby przeczytał, to wiedziałby, że Marks i Engels nie napisali „Manifestu Komunistycznego”, tylko „Manifest Partii Komunistycznej”. Można się o tym przekonać, zaglądając na stronę tytułową.

  • Kaziu napisał:

   Piekło to stworzył kościół kat.! Właśnie w rodzinach jest cała patologia!

 3. Henryk Mikietyn napisał:

  Nie tylko Balcerowicz – KAPITALIZM MUSI ODEJŚĆ !

 4. buahahaha napisał:

  Wiedziałem, że skryci wielbiciele lewicowego portalu zesr&^ją się z boolu doopy.
  Buahahahaha!
  Obleśny szczurze – DZIE MOJE KHEMOWKI?!

 5. szczurzec napisał:

  Nie mogę się doczekać wciągnięcia tam Mein Kampf i może jeszcze „Doktryny faszyzmu” Mussoliniego…

 6. krolik napisał:

  nie dziwi nic….patrz UE i manifest z Ventotene…marksizm pełną parą… a na yt mowi o tym rzetelnie K. Karoń

 7. katyń napisał:

  proponuję jeszcze wpisać wywody marksa nt. żydów, albo guevary nt. czarnoskórych. skoro są oni takimi bohaterami ludzkości

  totalitaryzm to śmierć, wstydźcie się

  • Henryk Mikietyn napisał:

   Gościu ośmieszasz się pisząc to co napisałeś-co ma wspólnego Manifest Komunistyczny czy Kapitał z totalitaryzmem?To chyba tylko Ty wiesz! I pewnie dlatego nie miałeś ODWAGI podać swoich danych!!! katyń to dopiero nick!

  • sru napisał:

   nasłuchał się kaczora i maciora

 8. twój stary napisał:

  A gdzie Mein Kampf?

 9. sru napisał:

  mam nadzieje że z tej pięknej okazji posr..a kaczka dostanie sraczki wraz z kotem

 10. 8-ka napisał:

  michnik już w nocy wył.Jakby miał krawat to by go zjadł

 11. Nikt napisał:

  Balcerowicz musi odejść

  • Henryk Mikietyn napisał:

   Nie tylko Balcerowicz – KAPITALIZM MUSI ODEJŚĆ !!!

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*