Manifestacja, zorganizowana w Warszawie przez Porozumienie Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy przekonywała, że ich zarobki są dramatycznie niskie.

pixabay.com/pl/medycznych-mianowanie-lekarza/darkostojanowc
pixabay.com/pl/medycznych-mianowanie-lekarza/darkostojanowc

Jak już pisaliśmy na łamach portalu, młodzi lekarze od ponad roku walczyli o podniesienie wysokości swoich wynagrodzeń. 25 maja uprzedzali, że będą zmuszeni wyjść na ulicę, wobec ignorowania ich potrzeb przez Ministerstwo Zdrowia. Lekarze rezydenci uważają, że ponoszą taką samą odpowiedzialność za życie pacjenta, jak lekarze z wieloletnim stażem, ale ich pensje są dramatycznie niskie. Nie wystarczają nie tylko na godne życie, ale też uniemożliwiają dalsze kształcenie się i przygotowanie do specjalizacji. W szczególności młodzi medycy podnosili, że zarabiają 14 zł za godzinę.

Poza postulatami finansowymi (mowa o pensji w wysokości dwóch średnich krajowych) młodzi lekarze chcą podniesienia profesjonalizmu prowadzonych szkoleń, rzeczywistego dostępu do procedur medycznych.

Manifestujący wskazywali na drastycznie pogarszające się wskaźniki wiekowe ich grupy zawodowej: 48 proc. lekarzy ma ponad 50 lat, oraz uprzedzali, że niemal połowa lekarzy rozpoczynających pracę zawodową, po zetknięciu się z realiami, myśli o emigracji zarobkowej, co pogorszy i tak dramatyczne wskaźniki liczby lekarzy na 1000 mieszkańców. W Polsce jest ich statystycznie 2,2, co stawia nas na jednym z ostatnich miejsc w Europie.

Protest młodych kolegów popiera Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Hmmm, jakoś nigdy nie widziałem biednego lekarza. A może ich wzorem na ulice wyjdą prawnicy i bankowcy?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…