35 aktywistów Greenpeace i członków załogi statku Arctic Sunrise zatrzymała straż przybrzeżna Norwegii. Pochodzący z 25 krajów działacze protestowali przeciw powiększeniu obszaru wydobycia ropy na Morzu Barentsa.

fot. Wikimedia Commons

Ekolodzy uważają, że odwierty stanowią zagrożenie dla arktycznych ptaków i są złamaniem norweskiego zobowiązania dotyczącego redukcji emisji dwutlenku węgla wynikającego z porozumienia paryskiego. Przypominają też, że przemysł naftowy i gazowy to główne źródła emisji dwutlenku węgla w Norwegii. To z nich pochodzi ok. 25 proc. norweskiej emisji tego gazu cieplarnianego.

Akcja Greenpeace’u polegała na tym, że ekolodzy wpłynęli na kajakach i pontonach do strefy bezpieczeństwa wokół należacej do Statoila platformy Songa Enabler na Morzu Barentsa. Mieli napisane w różnych językach transparenty z hasłami wzywającymi do zaprzestania przez Norwegię wierceń w Arktyce. Na jednym z nich był napis: „Przyszłość jest ważniejsza od ropy”.

Straż przybrzeżna zaalarmowana przez Statoil, po kilku godzinach protestu zatrzymała 35 osób. Zdaniem koncernu paliwowego wpłynięcie aktywistów do strefy bezpieczeństwa było „nielegalne i nieodpowiedzialne”.

– Norweska straż przybrzeżna nie miała prawa wejść na statek i go odholować. Protest na morzu nie narusza międzynarodowych norm bezpieczeństwa żeglugi. Nasza akcja przeciwko odwiertom na morzu jest całkowicie zgodna z prawem – stwierdził szef norweskiego oddziału Greenpeace’u Truls Gulowsen.

Greenpeace podał, że Arctic Sunrise został odholowany daleko od miejsca odwiertu. Jest teraz w leżącym na północy Norwegii porcie Tromsoe.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Mam nadzieję, że norweski rząd nie ulegnie szantażowi tej organizacji i Statoil będzie inwestował w te złoża. Może ”ekolodzy’ nie wiedza, ale dobrobyt norweski był i jest możliwy dzięki wydobyciu surowców. Jednak skoro oni tacy troskliwi i nie chcą wydobycia, to norweskie władze w ramach oszczędności powinny zredukować wszelką pomoc rozwojową, wtedy ”obrońcy praw człowieka” będą mieli się z pyszna. Chyba nikt nie sądzi, iż bez pozyskiwania dodatkowych środków możliwe jest dalsze tak duże zaangażowanie pomocowe Norwegii. Poza tym bezrobocie w Norwegii także wzrosło, w niektórych regionach zaczyna być bardzo uciążliwe, ale pewna organizacja swoje.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…