Już 4 mln ludzi uciekło przed wojną domową w Syrii – podaje Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR). Zdecydowana większość uchodźców znalazła schronienie w sąsiednich krajach.  Sama Turcja przyjęła prawie dwa miliony osób.

flickr.com/photos/mmmswan
flickr.com/photos/mmmswan

– Jest to największa populacja uchodźców z jednego konfliktu w tym pokoleniu. To ludność, która zasługuje na wsparcie ze strony świata, ale zamiast tego żyje w strasznych warunkach i pogrąża się w skrajnej nędzy – powiedział Wysoki Komisarz ONZ do spraw Uchodźców António Guterres. Według UNHCR to największy kryzys migracyjny na świecie od prawie ćwierć wieku. Według najnowszych danych liczba syryjskich uchodźców wzrosła do 4 mln 13 tysięcy osób. Dodatkowe 7,6 mln osób zostało przesiedlonych ze względów bezpieczeństwa wewnątrz Syrii. Krajem, który przyjął największą liczbę uchodźców jest Turcja. Według ostatnich danych znajduje się tam 1,8 mln Syryjczyków. W Libanie schronienie znalazło prawie 1,2 mln uchodźców, w Jordanii ponad 600 tysięcy, w Iraku 250 tysięcy, zaś w Egipcie 130 tysięcy.

Jak podaje ONZ, na razie nie widać końca wojny domowej w Syrii. Kryzys nasila się, a liczba uchodźców rośnie. W ciągu ostatnich 10 miesięcy ponad milion osób zostało zmuszonych do porzucenia swoich domów. Przy obecnym tempie rozwoju konfliktu, UNHCR spodziewa się, że do końca 2015 roku liczba uchodźców z Syrii wyniesie około 4 mln 270 tys.

Tymczasem zapewnienie warunków bytowych uchodźcom z Syrii stało się równie palącym problemem, co znalezienie dla nich bezpiecznej przestrzeni. Na rok 2015 UNHCR i partnerzy zaapelowali o 5,5 mld dolarów wsparcia – na tyle bowiem oszacowano potrzeby.  Niestety, do k0ńca czerwca udało się zgromadzić zaledwie jedną czwartą wymaganych środków. Oznacza to, że uchodźcy może zajrzeć w oczy widmo głodu.  Wystąpić mogą również ograniczenia w dostępie do edukacji czy usług medycznych ratujących życie.

Tragedia syryjskiej ludności to największa fala uchodźstwa od 1992 roku, kiedy liczba uciekinierów z Afganistanu osiągnęła przerażającą liczbę 4 mln 600 tys.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. polityka zagraniczna usa i ich partnerów to niekończące się pasmo ludzkich tragedii

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Iskrzy między Kijowem a Warszwą. USA szarpną cuglami?

Od kilku dni obserwatorzy międzynarodowego życia politycznego zadają sobie pytanie, czy os…