Wojska amerykańskie zostaną w Syrii, dopóki Waszyngton nie zrealizuje swoich trzech celów – powiedziała ambasador USA przy Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Nie starała się nawet przekonywać, że chodzi o krzewienie demokracji czy dążenie do trwałego pokoju.

fot. Twitter/nikkihaley

Nikki Haley powiedziała w wywiadzie dla telewizji Fox News, że Amerykanie nie wycofają się z Syrii, dopóki nie zostaną spełnione trzy warunki. W pierwszej kolejności Waszyngton – to wersja oficjalna – chce mieć pewność, że nie dojdzie do użycia broni chemicznej przeciwko interesom USA, drugi warunek to całkowite pokonanie Państwa Islamskiego, a trzeci – uzyskanie platformy do obserwowania poczynań Iranu.

Jak widać, Haley nie starała się nawet przekonywać, że chodzi o jakieś szczytne cele typu demokracja czy pokój w regionie. „Zapomniała” również dodać, że: nadal nie ma rozstrzygających dowodów na to, że w ostatnim czasie syryjskie wojska rządowe dopuściły się ataku chemicznego, za to dobrze udokumentowany jest fakt, że dawni bojownicy Państwa Islamskiego masowo znajdują schronienie pod skrzydłami Turcji i brali udział w inwazji na kurdyjski Afrin. Co się tyczy trzeciego, antyirańskiego celu, to jego realizacja może być wymówką dla utrzymywania US Army w Syrii jeszcze przez długie lata.

W innej wypowiedzi Haley wykluczyła jakąkolwiek możliwość bezpośrednich amerykańsko-syryjskich rozmów o pokoju w zniszczonym wojną domową kraju. Stwierdziła, że Syria „nie jest godna”, by w ten sposób negocjować swoją przyszłość.

Dziś opublikowane zostało również stanowisko Białego Domu w sprawie nałożenia dalszych sankcji na Rosję. Z wcześniejszych doniesień wynikało, że krok taki jest rozważany w odniesieniu do przedsiębiorstw, które pośredniczyły w przekazywaniu al-Asadowi sprzętu, który miał być potem użyty do przeprowadzania ataków chemicznych. W komunikacie czytamy jednak, że sprawa sankcji nie została jeszcze rozstrzygnięta.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Migranci zablokowani na morzu: Salvini przed sądem, aktor Richard Gere świadkiem

Dziś przed sądem w Palermo na Sycylii rozpoczął się proces Matteo Salviniego, b. wicepremi…